Η αρχική ιδέα για την φετινή σχολική γιορτή του σχολείου μας ήταν: Η συμμετοχή των σκλαβωμένων Ελλήνων της επαρχίας Αλμυρού στην επανάσταση του 1821.

Το σχολείο μας βρίσκεται στον Αλμυρό και οι μαθητές/τριες μας είναι από την ευρύτερη περιοχή της επαρχίας Αλμυρού. Θα ήταν ενδιαφέρον λοιπόν, να γνωρίσουν μερικές ιστορικές στιγμές του τόπου τους, που διαδραματίστηκαν στα χρόνια της ελληνικής επανάστασης του 1821, αλλά και των επαναστατικών κινημάτων που εκδηλώθηκαν στην περιοχή μας μέχρι την απελευθέρωση της επαρχίας Αλμυρού στα 1881. Η παρουσίαση δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει παρά με τα λόγια του Ρήγα Φεραίου που έσπειρε το σπόρο της ελευθερίας στις καρδιές των σκλαβωμένων.

Έτσι ετοιμάσαμε την παρουσίαση, που οι εκπαιδευτικοί είχαν την δυνατότητα να προβάλουν διαδικτυακά στα τμήματά τους, καθώς και ένα ερωτηματολόγιο, που ως ανατροφοδότηση, δόθηκε στους μαθητές για συζήτηση και ανάπτυξη απόψεων.

Οι μαθητές/τριες που συμμετείχαν στη δημιουργία της παρουσίασης «δίνοντας φωνή » στα κείμενα ήταν:

Γερογλή Γεωργία              τμήμα: ΒΥΠΕ 1

Καλομοίρης Χαράλαμπος    «      ΒΥΠΕ 1

Μπέλλου Κατερίνα               «      ΒΥΠΕ 2

Το ερωτηματολόγιο ανατροφοδότησης επιμελήθηκε ο Κος Βαλκανιώτης Δημήτριος καθηγητής πληροφορικής του σχολείου.

Το υλικό της παρουσίασης η Κα Αναγνώστου Βάσω καθηγήτρια αισθητικής.

Παρουσίαση της Εκδήλωσης