Η Τοπική Συντονιστική Ομάδα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Περιφερειακής Ενότητας Μαγνησίας στο πλαίσιο των δράσεων και εκδηλώσεων για τον εορτασμό των 200 ετών από την Επανάσταση του 1821, σε συνεργασία με τον Δήμο Σκιάθου και τις σχολικές μονάδες,  διοργάνωσε εκδήλωση με θέμα Η συμβολή του Μοναστηριού του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Σκιάθου στον Αγώνα της Επανάστασης του 1821 “, την Παρασκευή 28 Μαΐου 2021 το απόγευμα στην τράπεζα της Ιεράς Μονής Ευαγγελισμού της Θεοτόκου.
Η κεντρική ομιλία και η ιστόρηση του Μοναστηριού έγινε από τη Δρ Βάσσα Παρασκευά, Διευθύντρια του 1ου ΓΕΛ Ν. Ιωνίας Βόλου. Στην εκδήλωση παρευρέθη ο Ηγούμενος π. Ιωσήφ, ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας κ. Γ. Δοδοντσάκης, ο Δήμαρχος Σκιάθου, οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων και εκπαιδευτικοί.
Τον συντονισμό και την επιμέλεια της εκδήλωσης είχε η Σοφία Κανταράκη, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων ΔΔΕ Μαγνησίας και μέλος της επιτροπής