Η Τοπική Συντονιστική Ομάδα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Περιφερειακής Ενότητας Μαγνησίας στο πλαίσιο των δράσεων και εκδηλώσεων για τον εορτασμό των 200 ετών από την Επανάσταση του 1821, που υλοποιούνται δια της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας, σε συνεργασία με Διευθύνσεις Εκπαίδευσης και αντίστοιχες εκπαιδευτικές δομές, σας προσκαλεί στη διαδικτυακή εσπερίδα που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 2 Ιουνίου 2021 και ώρα 7:00 με θέμα:

«Η  συμμετοχή της περιοχής του Αλμυρού Μαγνησίας στην επανάσταση του 1821 και στα μετέπειτα επαναστατικά κινήματα για την απελευθέρωση του Αλμυρού και όλης της Θεσσαλίας ως το 1881». Η εκδήλωση πραγματοποιείται σε συνεργασία με τον Δήμο Αλμυρού και την Φιλάρχαιο Εταιρεία Αλμυρού Οθρυς.

Θα ήταν ιδιαίτερη τιμή να συμμετάσχουν μαθητές/τριες, γονείς και εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης απ’ όλη τη Θεσσαλία σ’ αυτή την εκδήλωση η οποία πιθανόν να ενισχύσει τοπικές δράσεις σχολείων, καθώς και πολιτιστικά προγράμματα με θέμα τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821.

Πρόγραμμα Εσπερίδας

7:00 – 7:15

Χαιρετισμός του Περιφερειακού Διευθυντή Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Θεσσαλίας Δρ Γεώργιου Δοδοντσάκη

7:15 – 7:30 Χαιρετισμοί επισήμων

7:30 – 9:00

Ενότητες:

1)«Η περιοχή του Αλμυρού τα τελευταία χρόνια πριν την Επανάσταση του 1821», Τριαντάφυλλος Σπανός, Εκπαιδευτικός στο Γ.Λ.Τ Σούρπης

2) «Η συμμετοχή του Αλμυρού και των γύρω χωριών του στην επανάσταση του 1821», Κυριακή Θεοδώρου, Διευθύντρια του Γυμνασίου Σκοπέλου «Καισάριος Δαπόντες»

3) «Τα Επαναστατικά Κινήματα μετά το 1830 στην περιοχή του Αλμυρού για την απελευθέρωση από τους Τούρκους», Τριαντάφυλλος Σπανός.

4) «Το κορυφαίο κίνημα του 1878 στην περιοχή του Αλμυρού, που οδήγησε στην τελική απελευθέρωσή του στις 17 Αυγούστου 1881», Κυριακή Θεοδώρου

Συντονίστρια: Σοφία Κανταράκη, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Ε. Μαγνησίας

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά μέσω του συνδέσμου:

Εκ μέρους της επιτροπής

Σοφία Κανταράκη