Η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Μαγνησίας διοργάνωσε σύγχρονο από απόσταση (webinar) επιμορφωτικό σεμινάριο με τίτλο «‘Πώς θυμόμαστε την Επανάσταση του 1821;’», στο πλαίσιο στήριξης των εκπαιδευτικών που υλοποιούν Πολιτιστικά Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων με θεματική την τοπική ιστορία, αλλά και όλων όσοι ενδιαφέρονται, σε συνεργασία με τη Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Τρικάλων και τη Δ/νση Π/θμιας  Εκπ/σης Μαγνησίας και Τρικάλων.

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε μέσω της πλατφόρμας WEBEX την Τετάρτη 3/03/2021, από τις 6:00μ.μ. έως τις 8:00μ.μ.

Στο επιμορφωτικό σεμινάριο, οι ιστορικοί Ιουλία Πεντάζου και Ελένη Σταμπόγλη παρουσίασαν το ερευνητικό πρόγραμμα «Η Ελληνική Επανάσταση του 1821: Ψηφιακό Αρχείο» και περιέγραψαν τη σχολική δράση με τίτλο: «Πώς θυμόμαστε την Ελληνική Επανάσταση του 1821;», η οποία ανοίγει το πεδίο συμμετοχής στην έρευνα συμπεριλαμβάνοντας εκπαιδευτικούς και μαθητές. Πρόκειται για ένα πρόγραμμα τοπικής ιστορίας στο οποίο η συμμετοχή των σχολείων μπορεί να πάρει διάφορες μορφές: από την περιδιάβαση ιστορικών μνημείων που αντικρίζουν οι μαθητές καθημερινά αλλά αγνοούν την ιστορική τους σημασία έως τη σύνθεση μιας τεκμηριωμένης με ιστορικές πηγές συνθετικής εργασίας εστιασμένης σε έναν τοπικό ήρωα, την ιστορία ενός κτιρίου ή μιας περιοχής κ.ά.

Ένα πρόγραμμα τοπικής ιστορίας για να «διαβάσουν» ξανά οι μαθητές την Ελληνική Επανάσταση μέσα από τα ίχνη που αυτή άφησε στον χώρο όπου ζουν. Η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Μαγνησίας, Σοφία Κανταράκη,  ανέπτυξε το πλαίσιο υλοποίησης σχετικών  δράσεων (επιστημ. φορείς, ιδρύματα, Σύλλογοι) αναφορικά με τον εορτασμό του 1821,αλλά και πώς μπορούν οι μαθητές να μελετήσουν και να εξοικειωθούν με τη δουλειά του ιστορικού και του ερευνητή.