Με δεδομένες τις ακραίες καιρικές συνθήκες στη Μαγνησία καθώς και τις απαγορευτικές διατάξεις των Αστυνομικών Αρχών και τις σχετικές των υπηρεσιών Πολιτικής Προστασίας,

• καλούνται οι Διευθυντές, οι εκπαιδευτικοί και διοικητικοί υπάλληλοι της ΔΔΕ Μαγνησίας να αποφύγουν οποιαδήποτε μετακίνηση προς τις σχολικές τους μονάδες και τις θέσεις υπηρεσίας τους μέχρι την εξομάλυνση των καιρικών συνθηκών για λόγους αποφυγής εξαιρετικά επικίνδυνων γι αυτούς καταστάσεων.
  • Οι τυχόν προγραμματισμένες για αύριο 06/09/2023 εξετάσεις να αναβληθούν για τις επόμενες μέρες.
  • Οι προγραμματισμένες εργασίες να υλοποιηθούν με μεθόδους τηλεργασίας ή να αναβληθούν για τις επόμενες μέρες. Καλούνται οι διευθυντές, με τα ψηφιακα συστήματα που διαθέτουν, να ενημερώσουν τη σχολική κοινότητα του Σχολείου τους (εκπαιδευτικούς, μαθητές, γονείς) για τυχον αναβολές και κυρίως για την αποφυγή μετακινήσεων λόγω επικινδυνότητας.
  • Παρακαλούνται οι γονείς και κηδεμόνες, για την εξυπηρέτησή τους, να προέρχονται στα Σχολεία μετά την εξομάλυνση των καιρικών συνθηκών και την επαναφορά των Σχολείων  σε κατάσταση ομαλής λειτουργίας

Ο Προϊστάμενος της ΔΔΕ Μαγνησίας

Δρ. Σωκράτης Σαβελίδης