Η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Μαγνησίας σε συνεργασία με το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης, διοργάνωσε με πρωτοβουλία της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων επιμορφωτική συνάντηση την Τρίτη 6 Απριλίου 2021, με τίτλο «Αφηγήσεις του 1821 με όχημα την Τέχνη», στο πλαίσιο των δράσεων για τον εορτασμό του 1821 αλλά και στήριξης των εκπαιδευτικών που υλοποιούν Πολιτιστικά Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων και όλων όσοι ενδιαφέρονται, με συμμετοχή των Δ/νσεων Β/θμιας Εκπ/σης Λάρισας, Τρικάλων και Καρδίτσας και των Δ/νσεων Π/θμιας Εκπ/σης Μαγνησίας, Λάρισας, Τρικάλων και Καρδίτσας
Με αφορμή τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821 η διοργάνωση αυτή στόχο έχει να δείξει πώς η τέχνη επηρέασε την εξέλιξη και την πορεία του αγώνα για την ανεξαρτησία. Ήρωες της Επανάστασης, ένδοξες αλλά και τραγικές στιγμές του αγώνα αποτυπώθηκαν από Έλληνες και ξένους ζωγράφους, βοηθώντας στην ανάπτυξη του Φιλελληνισμού και στην εξέλιξη του αγώνα. Από τον Ντελακρουά, στον Πέτερ βον Ες, από τον Βρυζάκη, στον Παναγιώτη Ζωγράφο και στον Θεόφιλο η τέχνη και η ιστορική ζωγραφική διαδραμάτισαν τον δικό τους σημαντικό ρόλο στον αγώνα.  Μέσα από την ανάδειξη εμβληματικών έργων θα  προσεγγιστεί η συνομιλία της τέχνης με την ιστορία και θα αναδειχθεί ο τρόπος και τα ερεθίσματα για διδακτική αξιοποίησή της.
Στο πρώτο μέρος της επιμορφωτικής συνάντησης θα παρουσιάστηκαν ήρωες και ψηφίδες της Ελληνικής Επανάστασης μέσα από την τέχνη, ενώ στο δεύτερο μέρος  προσεγγίστηκαν τα «μυστικά» που κρύβονται σε σπουδαία έργα τέχνης αλλά και τα στοιχεία και οι τρόποι έκφρασης που χρησιμοποιεί ο κάθε καλλιτέχνης.

Visits: 30